VANILKOVÝ LUSK BOURBON PLANIFOLIA 1 KS

Stručný popis: VANILKOVÝ LUSK BOURBON PLANIFOLIA 1 KS

Dostupnost: skladem

Cena: 119 KčCena bez 15% DPH: 103 Kč

Výrobce: Jel

Produktové číslo: 5496

Umístění VANILKOVÝ LUSK BOURBON PLANIFOLIA 1 KS
Kompletní specifikace

Vanilka Bourbon Planifolia Uganda 

Latinský název: Vanilla planifolia

Různe druhy názvu: Vanilkové lusky, celá, fazole, beans apod.

Země původu: Uganda

Odrůda: Planifolia. Jedná se o tradiční a nejrozšířenější odrůdu s vysokým obsahem vanilinu.

Vanilka pravá (Vanilla planifolia) je po šafránu druhým nevzácnějším druhem koření. Vanilkovník plocholistý je lianovitá orchidej, pěstovaná právě pro svoje plody - tobolky. Vanilka je původem z Mexika a střední Ameriky, kde ji původní obyvatelé nazývali tlilxochitl (černý lusk). Do Evropy bylo toto koření dovezeno v 16. století a stalo se velmi žádaným. Nyní je pěstována především na Madagaskaru, na ostrovech Réunion (dříve Bourbon), Mauricius, Komory, v Indonésii, na Tahiti, ale také na Srí Lance, Bahamách i v Africe (Uganda).

Vůně a chuť: Nejdůležitější látkou vanilky je vanilin, který dává příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Vzhledem k vysoké ceně, byla vyrobena ve 20. století náhražka tzv. ethylvanilin.

Délka lusku: 15 - 18 cm

Šířka (masitost): cca 8 - 10 mm

Podíl vanilinu: cca 2 - 3,2 %

Podíl vlhkosti: cca 25 - 32%

Příprava: Nejcennější je obsah vanilkového lusku tvořený drobnými černými zrníčky. Vanilkový lusk podélně rozřízneme a vyškrábeme zrníčka tupou stranou nože.

Co s luskem, který jsme zbavili zrníček? Takovéto lusky můžeme ještě použít např. do svařeného vína, vyvařit v pudinku, horkém mléce nebo vložit do sklenice s cukrem. Přibližně za dva týdny budete mít vlastní vanilkový cukr. 

Můžete si vytvořit také vlastní vanilkový extrakt, a to za použití cca 3 lusků (celých nebo zbavených zrníček) a 100 ml alkoholu. Necháte louhovat cca 6 - 30 týdnů.Podobné k VANILKOVÝ LUSK BOURBON PLANIFOLIA ...